Duchowość

KS. ANDRZEJ DUDA

ROZWAŻANIA DROGI KRZYŻOWEJ

PODCZAS PIELGRZYMKI MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

 

WSTĘP

Jezu Chryste mamy już za sobą ważny etap życia. Za kilkanaście dni zamkną się za nami drzwi szkoły. Potem jeszcze ten ważny próg matura i pójdziemy w świat. Wychowywano nas przez 19, może 20 lat. Wydawać by się mogło, że powinniśmy być już bardzo dojrzali, uformowani, doskonali, a tymczasem wcale tak nie jest. Każdy z nas przeżywa lęki, niepokoje, stawia pytania, na które nie zna odpowiedzi, popełnia błędy. Skoro tak się sprawy mają, to nie pozostaje nic innego, jak uświadomić sobie, że wychowanie musi trwać nadal, bowiem proces wychowania trwa przez całe życie.

Pożegnamy wychowawców, nauczycieli i w pewnym sensie rodziców. Rodzi się więc pytanie: KTO nas będzie wychowywał? Zwracamy się do Ciebie Panie, TY bądź naszym Wychowawcą! Życie pokazuje, że szczęśliwy człowiek, który w Tobie Panie, dostrzegł swego wychowawcę.

Stojąc więc dzisiaj na progu dorosłego życia chcę się Ciebie Jezu zapytać: co ja mam ze swym życiem zrobić? Jeśli wyboru już dokonałem, czy jest on słuszny i czy się Tobie podoba? A jeśli i ten próg mam już za sobą, to pragnę zapytać, co zrobić, ażeby wybrana droga zaprowadziła mnie do Ciebie?

U podstaw wszelkich wyborów, a zwłaszcza tych dotyczących mojej osobistej przyszłości, leży m ą d r o ś ć. O jej zdobycie w czasie tej Drogi Krzyżowej chcemy Cię prosić i jej się od Ciebie uczyć.

 

STACJA I — Jezus skazany na śmierć

O ironio! Mamy się uczyć mądrości od Kogoś, kto milczy, gdy wydają na Niego niesłuszny, niesprawiedliwy wyrok. Wielu powiedziałoby, że to głupota. Ty Panie uczysz inaczej. Piłacie! – tak mało wiesz, na dodatek jesteś tchórzem, zwijasz się w bezradności, bo chcesz rozwiązać sprawę kierując się mądrością tego świata.

Rzeczywiście, świat współczesny wymyślił nową filozofię: mówić, mówić dużo, byle co i oczywiście głośno i często. Że to skutkuje, wystarczy zauważyć, jaki towar w sklepach znika najszybciej – właśnie ten okrzyczany. Nieważne, że kicz.

A Ty Panie pokazujesz, że są chwile w życiu, kiedy należy milczeć – choćby wtedy, gdy słowo może zranić lub zabić, albo – zostanie podeptane przez wieprze.

Naucz nas Chryste tej mądrości, która wie kiedy mówić, a kiedy milczeć!

„Niech wasza mowa będzie tak – tak, nie – nie, a co nadto jest od złego pochodzi” Mt 5.37

„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa” Ef 4.29

 

STACJA II — Jezus bierze Krzyż

Istota mądrości polega na posłuszeństwie Bogu. Pełnienie woli Boga ma stać się naszym pokarmem tak, jak się stało Twoim, Panie. Powiedziałeś przecież: „Moim pokarmem jest pełnić wolę Ojca mego”. My wiemy, że pokarm może być słodki, smaczny, innym razem gorzki jak piołun. I wcale tego nie ukrywasz przed nami, że w życiu będzie, nieraz radośnie jak na weselu a kiedy indziej smutno jak na pogrzebie.

Panie, udziel nam światła, byśmy zrozumieli, że nasza mądrość jest zawarta w wiernym posłuszeństwie Bogu!

„Kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie ten mi jest bratem, siostrą i matką.” Mt 12/50

„Nie każdy, który mi mówi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Niebieskiego, lecz ten kto spełnia wolę mojego Ojca” Mt 7,21

 

STACJA III — Jezus upada pierwszy raz pod krzyżem

Czy musi być tak smętnie i ponuro na tej drodze krzyżowej, gdy wokół budzi się życie? Nie byłoby życia, gdyby nie było śmierci. „ Jeżeli ziarno wpadłszy w ziemie nie obumrze, nie przynosi owocu”. Obumieranie, umieranie to proces smutny, ale smutny po to, by mógł zamienić się w radość. Ten upadek Chryste, to krok do Twojej śmierci, ale też bliżej zmartwychwstania. Mądrość umie liczyć się ze słabością. Układając wszelkie plany życiowe zawsze bierze pod uwagę ludzką słabość. Prawdziwa mądrość nawet w słabości potrafi odkryć moc. Dla niej nawet upadek jest krokiem naprzód.

Panie Jezu, naucz nas uczyć się mądrości na własnych błędach i słabościach!

„Mądrość tego świata jest głupstwem u Boga” 1Kor 3,19

„Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza ten mało miłuje” Łk 7,47

 

STACJA IV — Jezus spotyka swoją Matkę

Matka wspomaga Syna i Syn wspomaga Matkę. Poprzez bliskość, przez wymianę spojrzeń, dodają sobie sił potrzebnych do trwania na drodze pełnienia woli Ojca. Człowiek mądry umie być blisko tych, których kocha, zwłaszcza gdy dotknęło ich cierpienie. W świecie, w którym ludzkie serca zamieniają się w granaty lub narzędzia do wykonywania skrobanek, trzeba modlić się o wrażliwe serce, o tkliwość i czułość, żeby mniej było gwałtów, brutalności i zabijania.

Chryste, naucz nas mądrego wspierania cierpiących i słabych!

„Jeden drugiego brzemiona noście” Ga 6.2

„Postępujesz w duchu wiary, gdy pomagasz braciom” 3J 5

 

STACJA V — Szymon z Cyreny pomaga dźwigać Krzyż

Człowiek mądry, to człowiek dobry. Istnieje wewnętrzna zależność dobroci i mądrości. Prawdziwa dobroć musi być mądra. Trzeba się strzec fałszywej dobroci. Czasem wydawać by się mogło, że to dobry człowiek, ale niestety, to tylko pozór. Owoce piękne, dorodne ale cierpkie, wyrosły na złym podłożu, złej glebie, mogą zawierać truciznę. Często jest to przynęta, ładny okaz, ale martwy. Przynęta kusi pozorami. Pójście za przynętą kończy się klęską. A zatem stop!! – przed fałszywą dobrocią sekt, niesprawdzonych grup, które głoszą swoja naukę, a nie Bożą!

Panie, naucz nas rozpoznawać prawdę wśród jej pozorów!

„Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami” Mt 7,15

„Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych” Mt 24,24

 

STACJA VI — Weronika ociera twarz Jezusa

Weronika kocha, nie mogła więc nie widzieć cierpienia. Za nią i za nas modlił się Jezus, aby miłość prawdziwa była w nas. Żebyś się nie zaraził złem, bo ono coraz bardziej się panoszy, otacza cię i osacza. Coraz bardziej bezczelne, aroganckie, pewne siebie – bezkarni aferzyści, oszuści, cwaniacy, złodzieje, mordercy.

Żebyś się nie zaraził złem!! Bo ono agresywne, przekonywujące, efektywne i efektowne. Bo bezwzględność się podoba: ludzie podziwiają, szanują, zazdroszczą. Żebyś się nie przeląkł, żeś ty ostatni! Wszyscy się dorabiają, często za wszelka cenę, a ty zostałeś na spalonej pozycji. Uratuj w sobie: miłość – wobec brutalności, solidność wobec bylejakości, życzliwość wobec wrogości, serdeczność wobec obojętności.

Uratuj w sobie miłość – choć wiesz, że mógłbyś łomem wybić szybę wystawową i zgarnąć co jest do zgarnięcia, choć wiesz, że mogłabyś stanąć pod latarnią i za jedną noc zarobić więcej, niż za parę miesięcy uczciwej pracy.

Mądrość na to nie pozwala, uratuj w sobie miłość!

Jezu, naucz nas prawdziwej miłości!

„Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić” 1Kor 2,14

„Nie bierzcie więc wzoru z tego świata... miejcie wstręt do złego,... nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne,.. nie dajcie się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.” Rz 12

 

STACJA VII — Jezus drugi raz upada

A gdy zrobisz fałszywy krok, jakieś głupstwo, kiedy popełnisz błąd, grzech, jeśli doprowadzisz do katastrofy, tragedii, to najłatwiej wpaść w rozpacz, opuścić ręce, zrezygnować, wycofać się. A tymczasem w zamiarze Bożym wszystko zmierza do celu, abyś zmądrzał i uświęcił się – nawet bez względu na to, co się stało. A więc przeprowadź analizę, zobacz, gdzie ci zabrakło informacji, wyobraźni. Gdzie cię nie było stać na wyrozumiałość, cierpliwość, wspaniałomyślność, gdzieś się niepotrzebnie uniósł, uparł i zaczynaj od nowa, bo mądrość karze ci wstać.

Chryste, dodawaj sił do powstawania z upadków!

„Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, nad śnieg wybieleją!” Iz 1,18

„ Jeśli kto chce iść za Mną niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! „ Łk 9,23

 

STACJA VIII — Jezus spotyka płaczące niewiasty

Pan Jezus mówi kobietom; Nie myślcie o mnie w tej chwili, popatrzcie na siebie! Te słowa Chrystus wciąż powtarza – przyjrzyj się sobie, a wtedy łatwiej odkryjesz mnie! Proponuję ci, żebyś codziennie na 10 minut poszedł na spacer. Nie na zakupy, nie z psem, nie z kimś bliskim, ale sam. Jeśli nie masz gdzie spacerować, to wejdź do kościoła na 10 minut. Jeśli nie chcesz, to usiądź w fotelu i siedź 10 minut, albo spaceruj po pokoju, lub patrz się w lustro! Spędzaj ze sobą 10 minut, nawet nie z Bogiem, ale sam ze sobą świadomie. To bardzo trudne, bo człowiek wciąż ucieka przed sobą, boi się siebie, boi się prawdy o sobie! Spróbuj się zrozumieć! Mądrość każe poznać prawdę, bo ta czyni wolnym!

Panie Jezu, uwolnij nas od lęku wobec prawdy o nas!

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli! „ J 8,32

„Ja się na to narodziłem i po to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy kto z prawdy jest słucha mojego głosu.” J 18,37

 

STACJA IX — Jezus trzeci raz upada

Trzeba polubić swój los. Swoje życie. Nie można wciąż trwać w nostalgii za tym, coś sobie wymarzył, w narzekaniu, że nie takiego życia chciałeś, że te czasy ci nie odpowiadają, raczej sto lat wcześniej, albo później. Trzeba polubić swój los, swoje miejsce na mapie, swoje cztery kąty. Ludzi, z którymi jesteś, z którymi się spotykasz na co dzień. To On ci taki los wymyślił, On – Bóg! Z wszystkich możliwości wybrał najlepszą, byś stał się człowiekiem! Prawdziwa mądrość nie narzeka, nie czyni wyrzutów Bogu!

Panie, naucz nas kochać siebie samych i własne życie!

„Kto nie bierze swojego krzyża, a idzie za mną nie jest mnie godzien!” Mt 10,38

„Nie troszczcie się zbytnio o życie, co macie jeść, ani o ciało, czym macie się przyodziać. Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie.. .Ojciec wasz wie, że tego potrzebujecie. Starajcie się raczej o Jego królestwo, a te rzeczy będą wam dodane.” Łk 12,22.30-31

 

STACJA X — Jezus z szat obnażony

Człowiek mądry jest człowiekiem czystym. Czystość bowiem, to umiejętność zachowania harmonii w swoim wnętrzu. To podporządkowanie ciała duchowi, to pełna odpowiedzialność za siebie i za innych. Stanąć w prawdzie wobec Boga i wobec ludzi może tylko ten, kto zaakceptuje prawdę o sobie. Umiejętność spojrzenia na siebie w prawdzie przed Bogiem i człowiekiem, to jeden ze znaków najwyższej odwagi i wielkiej mądrości.

Chryste, błagamy o odwagę do wyznania nawet gorzkiej i bardzo wstydliwej prawdy o sobie zwłaszcza w sakramencie pokuty!

„Ci, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha – do tego, czego chce Duch.” Rz 8,5

„Ci, którzy żyją według ciała Bogu podobać się nie mogą!” Rz 8,8

 

STACJA XI — Jezus przybity do krzyża

Tu na ziemi najtrudniej jest dostrzec sens cierpienia. Tylko wielka mądrość, która umie spojrzeć oczami Boga na dzieje człowieka, umie również w cierpieniu dostrzec element twórczy, ubogacający, zbawczy. Ból prowokuje, każe szukać środków do jego uśmierzenia. W sytuacji, gdy lekarz już nic nie może, niekiedy dzieje się cud, rodzi się wiara, zmartwychwstaje duch, a On jest ważniejszy niż ciało!

Panie, pomóż przyjąć i dźwigać krzyż cierpienia, które nas dotknie!

„Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa..” 2Kor 4,10

„Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień.”

2Kor 4,16

 

STACJA XII — Jezus umiera na krzyżu

Twoja śmierć Panie jest dla nas szokiem. Słowa psalmu, które wypowiadasz na kryżu: „Boże mój, czemuś mnie opuścił” są modlitwą i są wyrazem najgłębszego zawierzenia Bogu i miłości Boga. Jest jeszcze jedna śmierć, która nas szokuje – to śmierć Judasza. Twoja śmierć, Jezu rodzi nadzieję, śmierć Judasza przeraża rozpaczą.

Jezu, ucz nas mądrze przeżywać i zwyciężać kryzysy i załamania w naszym życiu!

„Weselcie się nadzieją, w ucisku bądźcie cierpliwi!” Rz 12,12

„Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni!” Mt 5,4

 

STACJA XIII — Jezus zdjęty z krzyża

Przebite serce już nie pracuje. Jezus nie żyje. Trudził się przez lata, ale zawsze liczył się z kresem ziemskiej wędrówki. Wiedział, że umrze. Kto nie liczy się ze śmiercią, nie potrafi mądrze przeżyć ani jednego dnia. Pamiętamy katechezę o sumieniu i egoizmie. To egoizm nie pozwala człowiekowi myśleć o śmierci. Trzeba być człowiekiem sumienia, bo w nim odkrywamy Boga. Jeśli je zniszczymy, nigdy Boga nie spotkamy! Niech ta ostatnia katecheza na Jasnej Górze będzie wołaniem o prawe sumienie dla każdego z nas.

Panie, naucz nas pełnego pokoju spojrzenia na śmierć naszą i bliskich, bo przecież to tylko przejście do lepszego życia.

„Ten lud czci mnie tylko wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie!” Mt 15,8

„Gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.” Łk 12,34

 

STACJA XIV — Jezus złożony do grobu

Trzeba wciąż umierać i wciąż zmartwychwstawać. Trzeba, żeby w tobie wciąż umierało zło, a zmartwychwstawało dobro, choć tyle razy pokonane, zdeptane, zabite. Żeby umierało wszystko, co w tobie podłe, małe, głupie, a wstawało to, co proste, czyste, święte. Żebyś się wstydził swojego prostactwa, tchórzostwa, głupoty i zatęsknił za tym, co zachwyca, co jest piękne i co jest prawdziwą mądrością.

Panie, pozwól nam się Tobą zachwycić i Ciebie naprawdę pokochać!

„ Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie!” J 14,6

„Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje!” J 14,21

 

ZAKOŃCZENIE  

Jezu Chryste, Twoje słowa: „proście a będzie wam dane” każą nam wierzyć, że ta modlitwa zostanie wysłuchana. Nie prosiliśmy o bogactwa tego świata, bo wiemy, że życie ludzkie daleko więcej znaczy aniżeli ciało i jego troski. Modlitwa o mądrość jest tego potwierdzeniem. Ufamy, że pomożesz nam godnie i pięknie przeżyć to nasze życie, tu na ziemi. Odchodzimy stąd zapewnieni, że idziemy z Tobą. „Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Ufajcie – Jam zwyciężył świat!!”

 

Dobrze jest przy każdej stacji wymienić z imienia i nazwiska kilku osób, które uczestniczą w drodze krzyżowej z poszczególnych klas i w ich intencji odmówić: Ojcze nasz. Pomaga to w skupieniu i pozwala bardziej zaangażować uczestniczących w modlitwę.

Ks. Andrzej Duda

 

 

 

na początek strony
© 1996–2003 Mateusz