ŻYCIE DUCHOWE  •  WIOSNA 2000 

 

 

Od redakcji

 

 

Jubileusz. Odpusty, pielgrzymowanie do miejsc świętych, tradycją lśniących. Tak powinno być. Bo przecież to się trafia raz na tysiąc lat i to szczęście, że właśnie nam się to przytrafiło. Lecz można też inaczej, spokojniej. Wrócić do początku, zamyślić się nad korzeniami, nad tym, skąd przyszliśmy. Sami nie potrafimy tego zrobić. Jesteśmy zbyt niecierpliwi, zbyt uwikłani w codzienność. Lecz przecież mamy mędrców, uczonych. Dlaczego nie skorzystać z ich mądrości i życiowego doświadczenia?

Zgodzili się, cierpliwie odpowiadali na nasze niecierpliwe pytania. Pani Profesor Anna Świderkówna podzieliła się swoją szczególną drogą do Boga, który po prostu ją „pochwycił”. A rabin Byron L. Sherwin z Chicago mówi nie tylko o dialogu żydowsko-chrześcijańskim, ale i o trudnej przeszłości, która do dzisiaj określa nasze myślenie o sobie. Rozmowa o tym otwiera nowe jubileuszowe perspektywy, wolne od obciążeń, wolne od win, a dzięki temu szczególnie uskrzydlające.

Już drugi rok kontynuujemy ankietę na temat życia duchowego. Z odpowiedzi na to niełatwe pytanie urosła już książeczka, którą pewnie niebawem opublikujemy. Zadziwia głębia i poruszająca szczerość osób szukających formy dla przeżyć wymykających się nazwaniu. Każdy z tych głosów to dla nas osobliwe objawienie bogactwa ludzkich losów i ich przygody z Nienazwanym.

W Szkołach duchowości proponujemy omówienie duchowej drogi Etty Hillesum, jednej z ofiar oświęcimskiego obozu zagłady. Już niedługo ukażą się w Wydawnictwie WAM jej dzienniki. To przejmujące świadectwo mozolnego odkrywania Boga wydaje się nam dopełnieniem drogi Anny Frank i świętej Edyty Stein.

Jubileusz to nowy początek, nowy rozdział. Mamy nadzieję, że napiszemy go wspólnie z naszymi Czytelnikami. Spróbujmy.

 

 

 

 

 DO GÓRY  •  NASTĘPNY