Obserwując zasoby oraz treści które można znaleźć w Internecie, jakoś nie mogę zaobserwować obecności „treści katolickich”, inicjatyw zmierzających do „zaznaczenia” obecności Kościoła w tej rzeczywistości. Dlaczego nie ma jakoś „kącików” teologicznych czy też filozoficznych. Wykładów dla „ludu”, traktujących o religii.  Skoro można zrobić kursy angielskiego, to chyba można też zrobić kurs o teologii czy filozofii. Gdzie są Ci co przed setkami lat zostali powołani do głoszenia Słowa Bożego? W końcu przed monitorami też siedzą ludzie, a życie każdego z nich jest tak samo „dużo warte”. A może o czymś nie wiem?

 

W pierwszej chwili pomyślałem, że coś się w naszej poczcie popsuło – oto doszła wiadomość wysłana w sieć przed laty... Jednak nie, list nosi datę 27.X.2001!

Wszystko o czym piszesz bez trudu znajdziesz przy pomocy dowolnej wyszukiwarki internetowej. Stron świadczących o tym, że Kościół „zaznacza swoją obecność” przy pomocy tego medium jest naprawdę sporo. I to nie od dzisiaj. W 1995 roku rozpoczął działalność serwer Watykanu (www.vatican.va), w 1996  powstał Mateusz (www.mateusz.pl) a w 1999 oficjalny serwis Kościoła Katolickiego w Polsce – Opoka (www.opoka.org.pl).   

W sieci znajdziesz informacje z życia Kościoła (www.opoka.org.pl, e.kai.pl), Pismo Święte – Biblię Tysiąclecia (www.biblia.pl) i inne przekłady katolickie i niekatolickie (www.diecezja.waw.pl/biblia , www.biblia.net.pl), prasę katolicką (www.niedziela.pl, www.goscniedzielny.pl, www.tygodnik.com.pl), kupisz jedną tysięcy kilku tysięcy (!) aktualnie wydawanych katolickich książek (www.kmt.pl) czy „dewocjonalia na miarę XXI wieku” (www.rozancowe–karty.com.pl). Znajdziesz w Internecie wspólnoty zakonne, zarówno te powszechnie znanie (www.jezuici.krakow.pl, www.karmel.org.pl, www.dominikanie.pl) jak i te, o których istnieniu dotąd być może nie wiedziałeś (republika.pl/guanella). Na pewno znajdziesz strony swojej diecezji. Niewykluczone, że także i parafii (przykład: www.maksymilian.gniezno.opoka.org.pl). Jeśli nie, to może w porozumieniu z proboszczem sam ją stworzysz? Łatwo jest czynić wyrzuty samemu nic przy tym nie robiąc.

Szukaj a znajdziesz. Polecam poznawanie religijnego oblicza sieci od katalogów adresowych: www.amen.pl, www.mateusz.pl/pl, www.jezus.pl – powodzenia.

Andrzej Rozkrut