Szukam kierownika duchowego i chciałem się dowiedzieć, jak rozpoznać, że to jest właśnie ta osoba a nie inna?

Piotr

 

Panie Piotrze, to proste – taki człowiek będzie Panu zdejmował z barków ciężary i doradzał Panu jak ma Pan je sobie sam zdejmować. I po owocach pozna Pan, że to jest właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jeśli więc spotka Pan kapłana, który mądrze Pan u doradza, który stara się pomóc i czyni Panu dobro – to jest to znakomity kandydat na kierownika duchowego.

Proszę się pomodlić i poprosić Pana Boga o dar rozpoznania takiego człowieka z grona wielu.

Michał Czuma

 

Kierownictwo duchowe ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. To, że poszukujesz kierownika duchowego, to bardzo dobrze.

Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do wykonania. Najpierw trzeba o tym porozmawiać z Jezusem, przedstawić Mu swoje pragnienia. Następnie trochę poczekać. W tej intencji nie należy żałować czasu na modlitwę, bo dobry przewodnik,  to skarb. Proponuję Ci adorację Najświętszego Sakramentu, tam w ciszy można trwać przed Jezusem, słuchać, co On powie. Po pewnym czasie będziesz wiedział, czego tak naprawdę oczekujesz, kogo poszukujesz. Zaczniesz zauważać konkretne osoby. Może też okazać się, iż przez wiele lat byliście blisko, to nic. Ten czas zajmowało dojrzewanie do postawienia pewnych kroków.

Jeśli już jakiś ksiądz będzie Ci się wydawał odpowiedni, to umów się z nim na rozmowę, zadaj pytania dotyczące nurtujących Cię problemów, itd. Jeśli poczujesz nić porozumienia, to zapytaj go o to, czy zgodziłby się zostać Twoim kierownikiem duchowym. Gdyby odmówił Ci pomocy a Ty czujesz, że to właściwa osoba, to nie rezygnuj po pierwszej odmowie. Ksiądz może czuć tak ogromną odpowiedzialność za Ciebie, że nie jest w stanie się jej podjąć. Wtedy możesz stale chodzić do niego do spowiedzi, to sprawa się wyjaśni. Natomiast gdybyś nadal nie był pewien, to poproś Boga o to żeby Cię utwierdził. Musisz czuć wewnętrzny pokój, radość.

Jednak nie możesz zapominać, że tak jak ów kierownik duchowy staje się odpowiedzialny za Ciebie, to Ty również jesteś odpowiedzialny za niego. Musisz modlić się w jego intencji, pomagać w razie potrzeby. Jeśli będziesz miał świadomość, że możesz mu coś podarować, tzn. modlitwę, to bardziej otworzysz się na niego, łatwiej przyjmiesz jego wskazówki. Do kierownika duchowego trzeba mieć zaufanie,  nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej.

Ewa Rozkrut

 

Serdecznie pozdrawiam i cieszę się,  że są poszukiwacze,  którzy siebie i Pana Boga traktują poważnie. Na dobrą sprawę to chyba nie jest łatwe powiedzenie jak znaleźć kierownika. Ważne jest,  że kierownika wybieramy my, a nie on nas. To my decydujemy, że chcemy, by ten, a nie inny kapłan pomagał nam w rozwoju. O kierownictwo warto poprosić księdza, który traktuje nas poważnie, wykazuje zainteresowanie naszym rozwojem, spowiedź u niego jest twórcza, pobudza ans do uczciwego spojrzenia na siebie, daje pokój serca. Wobec tego księdza czujemy się otwarci, nie wstydzimy się otwierać przednim naszego serca, zadawać pytań, uzyskujemy też odpowiedzi na nie.

Mam nadzieję,  że tych kilka prostych uwag pomoże się zdecydować. Radzę zacząć szukać blisko i może nie od razu kierownik duchowy, może na początek stały spowiednik?

Ks .Tomasz Stroynowski