Mam prozaiczny (?) problem. Nigdy nie wiem czy w dany piątek mogę jeść potrawy mięsne czy nie. Zaglądam do kalendarza i patrzę czyje są imieniny i zastanawiam się czy jeżeli jest np. Józefa to czy Świętego Józefa czy nie. Czy jest jakiś serwis internetowy, który zawiera informację pomocną do określenia czy piątek jest postny czy nie? Myślę, że mój problem dotyczy dużej części chrześcijan. Czy potraficie jakoś pomóc?.

Krzysztof

 

Krzysztofie,

nie wiem czy jest jakieś miejsce w "sieci" mówiące na ten temat, ale pozwól, że spróbuję dać niektóre podpowiedzi.

Reguła ogólna - na terenie naszego kraju obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku. Faktycznie obchód uroczystości - a to można sprawdzić w kalendarzu liturgicznym (i chodzi mi o dni zaznaczone w nim jako uroczystość, a nie święto, wspomnienie jakiegoś świętego)- dyspensują nas od takiej wstrzemięźliwość (mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego - kanon 1250, 1251 i 1252). Jeżeli nie masz kalendarza liturgicznego odsyłam na strony www.opoka.org.pl, www.biblia.poznan.pl gdzie znajdziesz informacje na temat liturgii, albo na stronach internetowych Twojej diecezji.

Oczywiście osobny przypadek to sytuacje podróży czy żywienia zbiorowego, w których zaleca się, aby praktyka pokutny została zachowana, choć w innej formie.

Przy okazji: trzeba zauważyć, że sam kanon 1253 oddaje w ręce poszczególnych Konferencji Episkopatów sposób zachowania wstrzemięźliwości, a nawet wskazać na możliwości zastąpienia go "innymi formami pokuty, a zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności". Wynika z tego, że kompetencje Konferencji są bardzo szerokie. I wiele Konferencji z nich skorzystało - osobiście doświadczyłem tego we Włoszech, gdzie praktyka wstrzemięźliwości piątkowej zanikła i pozostała tylko w praktyce piątków Wielkiego Postu.

Ks. Cezary Korzec